|  
 כיצד לבחור מנהל תיק השקעות
רובי סלטון  השקעות - כללי    
מאת  רובי סלטון 16/03/2011 09:49

ניהול השקעות חכם דורש ידע רב והתעדכנות שוטפת. בעלי ההון המעוניינים להשקיע את כספם מוצאים את עצמם ללא הידע והזמן הנדרש לצורך ביצוע השקעותיהם בעצמם ולפיכך, פונים לעתים קרובות לעזרתו של מנהל תיקי השקעות. מנהלי תיקי השקעות עובדים בבנקים ובבתי השקעות פרטיים שונים. בארץ, מרבית האנשים עדיין מנהלים את השקעותיהם באופן פאסיבי על ידי ביקור שנתי אצל יועץ ההשקעות אשר בבנק. אולם המודעות לכדאיות המעבר לבתי השקעות פרטיים עולה עם השנים, הן מפאת הניסיון אשר באפשרות בית ההשקעות להציע, והן בזכות היחס האישי, הורדת העלויות, והעלאת התשואות. תחומי מסחר מסוימים, לדוגמה תחום המט"ח, דורשים התייחסות ומעקב שוטף ויומיומי אותו הבנקים אינם מציעים. השקעה בתחום זה עשויה להניב רווחים יפים, אולם מרבית המשקיעים בתחום זה עושים זאת בבתי השקעה ובאמצעות ניהול תיקי השקעות פרטיים.

מהו ניהול תיק השקעות?
מנהל תיק השקעות משקיע עבור הלקוח במכשירים פיננסים שונים, למשל במניות, אג"ח, נדל"ן מט"ח, אופציות ועוד. בניגוד ליועץ השקעות אשר אינו רשאי לבצע פעולות בתיק ההשקעות של הלקוח ללא קבלת אישור על ביצוע הפעולות השונות, מנהל תיק השקעות אינו נדרש לקבל את אישור הלקוח לכל רכישה ומכירה המתבצעים. מנהל תיק השקעות דואג לארגן למשקיע תיק שיתאים בדיוק לצרכיו ולרצונותיו.

בית השקעות יכול להיות חבר בורסה או לא. חבר בורסה משמעו כי בית ההשקעות רשאי לקנות ולמכור ניירות ערך ישירות לבורסה ללא תיווך הבנק. למשקיע מדובר בפרט מידע חשוב כיוון שבית השקעות שהוא חבר בורסה, עשוי להוריד עלויות השקעה בכך כי אינו נדרש לעבור דרך הבנק ולהשאיר לבנק עמלות שונות ודמי שמירה.

ניהול תיק השקעות מיועד לאנשים שברשותם הון של 150,000 ש"ח ומעלה, וישנם אף בתי השקעות שימנעו מניהול תיקים בני פחות מ- 700,000 ש"ח.

טיפים לבחירת מנהל תיק השקעות טוב
בחירת מנהל תיק השקעות מתמקדת סביב מספר נושאים: תשואות, תחומי התמחות, דמי ניהול, אופני ניתוח, שירות וגב כלכלי. בכל הנוגע לתשואות, חשוב להקפיד ולבדוק את תשואות וביצועי מנהל תיק ההשקעות לאורך זמן. מידע אודות בתי השקעות זמינים דרך האינטרנט, מידע לגבי מנהל תשואות ספציפי קשה מעט יותר למצוא אולם רצוי לעשות זאת כדי לקבל אומדן טוב על הצלחותיו וביצועיו, רצוי לאורך זמן ומבלי להסתנוור מהצלחה מטאורית בודדת, ורצוי לבחון גם את ביצועי השקעותיו בזמנים קשים לשוק ההון.

תחומי התמחות שונים בהם מעוניין המשקיע, לדוגמה אם המשקיע מעוניין בהשקעות בתחום המט"ח, חשוב לבחור מנהל תיק השקעות שמתמחה בנושא מט"ח, יש לו ניסיון רב בתחום והצלחות מוכחות בשטח. בחירת בית השקעות אשר בדיקת השקעותיו מגלה כי הוא פועל רבות בשוק זה, עשויה להשפיע אף היא על ההחלטה לבחור מנהל תיק השקעות כזה או אחר.

דמי הניהול חשובים אף הם, אך אינם הדבר היחיד בו יש להתחשב בבחירת מנהל תיק השקעות. ביצועיו של מנהל תיק ההשקעות חשובים מאד, במיוחד בזמני נפילות בבורסה ובשוק ההון. חשוב להקפיד ולהשוות את גובה התשואות כמו גם את גובה הנפילות, ולבדוק את הנושא למשך מספר שנים אחורה. אם קיים עניין מיוחד בסוג מסוים של השקעה, לדוגמה השקעה במט"ח, רצוי להפריד ולבדוק את ביצועי מנהל תיק ההשקעות בתחום בו מעוניינים כדי לקבל תמונה מדויקת יותר על ביצועיו בשטח הנבחר.

בתי השקעות גדולים ומבוססים יכולים להרשות לעצמם להחזיק צוותי אנאליסטים גדולים ולבצע ניתוחים מקיפים של שוק ההון. לפני בחירת מנהל תיק השקעות חשוב לבדוק מה הם כלי הניתוח בהם הוא משתמש, וכמה משאבים מוקדשים לנושא הניתוח. סוגי ניתוח שונים עשויים להתאים יותר למשקיעים שונים, וחשוב להבין מהו הניתוח אותו מבצע מנהל תיק ההשקעות.

גם נושא השירות הוא חשוב. ניתן אמנם לפנות למנהל תיק ההשקעות בכל זמן בו מתקיים מסחר, אולם רובם יעדיפו עצמאות בנושא. כדי לעקוב אחר מה נעשה עם השקעותיך מומלץ לבחור בבית השקעות ומנהל השקעות המאפשרים גישה באמצעות האינטרנט לבדיקת ההשקעות ובדיקת מצב ההשקעה הנוכחי.


שוק הפורקס הינו שוק עתיר סיכונים - הכתוב לעיל הינו בחזקת דעה של הכותב בלבד ואין לראות בנאמר משום המלצה לביצוע פעולות מסחר כלשהן

קישור קבוע (Permalink) |  מעקב איזכורים (Trackback)
חיפוש
דף הבית | שירותים | ברוקרים | תוכנת המסחר | פתיחת חשבון | פורום | בלוג | מי אנחנו | אזהרות | צור קשר