|  
 כיצד להרכיב תיק השקעות חכם
רובי סלטון  השקעות - כללי    
מאת  רובי סלטון 22/03/2011 19:39

תיק השקעות חכם הוא כזה שמקטין את גורמי הסיכון, מעלה את התשואה ומתאים למידת הסיכון שהלקוח מעוניין בו. לאורך זמן, התשואה הטובה ביותר מתקבלת על ידי השקעות בשוק ההון, אולם, שוק ההון הוא גם המקום בו אדם יכול לאבד את כל נכסיו. לכן, כאשר בונים תיק השקעות נכון, יש לעשות זאת בצורה חכמה, כזו אשר תיקח בחשבון את גמישות המשקיע וצרכיו ובמקביל תתכנן היטב את ההשקעות והחברות בהן היא משקיעה. ניהול תיק ההשקעות הוא עניין מורכב הדורש ידע רב ומקצוענות, מעקב אובייקטיבי והבנת התהליכים הפיננסים המתרחשים בארץ ובעולם, כמו גם הבנת רצונו וצרכיו של המשקיע.

תהליך ליבון צרכי המשקיע
כאשר לקוח מגיע אל בית השקעות במטרה לנהל את תיק השקעותיו, השלב הראשון בבניית התיק היא ההבנה וליבון צרכיו ורצונותיו של הלקוח. במסגרת תהליך זה, יש לענות על מספר שאלות שיעזרו בהבנת הצרכים והדרך בה יש לתכנן את תיק ההשקעות:

• קביעת יעדים – קביעת יעדי ההשקעה היא הגדרה של מה הם יעדי התשואה המבוקשים וביחס למה יש להשוותם. לדוגמה, כאשר בוחרים בתיק השקעה סולידי, ניתן להשוות את תשואתולתשואת אג"ח כללי. במידה והתשואה בתיק ההשקעות גבוהה יותר, ניתן לאמר כי יעדי ההשקעה הושגו. דוגמה נוספת היא השוואת תיק המניות אל מוד מדד תל אביב 100 על מנת לבחון תשואתו של מי טובה יותר.

• קביעת טווחי זמן המתוכננים להשקעה – תיק השקעות המנוהל בצורה חכמה הוא כזה הלוקח בחשבון מחזורי עליות וירידות במניות ומקצה שנתיים לפחות להשקעה מסוג זה. במידה וטווח הזמן המתוכנן להשקעה קצר יותר בגלל אילוצים שונים, רצוי להמנע מהאפיק המנייתיולבחור באפיקי השקעה אחרים.

• קביעת מטרות ורמת הסיכון והתנודתיות הרצויה על ידי המשקיע – במצבים שונים, משקיעים יבחרו ברמת תנודתיות וסיכון שונה. לדוגמה, כאשר הכספים מיועדים לשימוש לאחר הפרישה לגמלאות, ומדובר במשקיע צעיר אשר לפניו שנות השקעה רבות, מרכיב הסיכון והחשיפה למניות שתיק מסוג זה יכול לספוג גבוה בהרבה מתיק בו המשקיע קרוב לגיל הפרישה. חשיפה גבוה יותר למניות משמעה תשואה וסיכון גבוהים יותר, אך רצוי לזכור כי לאורך זמן, גם אם התנודתיות רבה יותר בהשקעה במניות, הבורסה היא במגמת עלייה והתשואות גבוהות יחסית להשקעות באפיקים אחרים. תיק השקעות מנייתי  הוא בעל סיכון גבוה, ותיק השקעות דפנסיבי-הגנתי הוא תיק סולידי בסיכון נמוך.

בניית תיק השקעות חכם
בניית תיק השקעות חכם מתחילה לאחר סיום תהליך הבנת צרכי המשקיע. לאחר שלב זה ניתן לקבוע מה תהיה החלוקה בין אפיקי ההשקעה השונים, לדוגמה: המנייתי המסוכן והאג"ח הסולידי.

החלק המנייתי בתיק ההשקעות הוא החלק המסוכן יותר ובעל התשואה הגבוהה יותר. כדי להקטין את רמת הסיכון בהשקעה, חשוב לדאוג לפיזור נכון של ההשקעות. הפיזור צריך להיות רחב ככל האפשר ומאוזן בין השקעה במדינות שונות, ענפים שונים וחברות שונות באותו הענף. כדי לבצע החלטות שקולות, בתי השקעות רבים נעזרים בקבוצת מחקר ואיסוף מידע אשר ייעודה לספק את הידע הדרוש לצורך ביצוע השקעה מושכלת תוך הפחתת אלמנט החוסר ודאות.

לרב הניתוח מתבצע מרמת המדינה ועד לרמת החברה הבודדת. רצוי לפזר, על פי ידע ומגמות בשוק, את ההשקעות בין חברות ישראליות המשווקות לארץ, חברות ישראליות המשווקות לחו"ל, חברות בחו"ל במדינות מפותחות וחברות בחו"ל במדינות מתפתחות. בשלב השני יש להחליט על הענפים השונים בהם רוצים להשקיע. ענפים שונים מתאפיינים על ידי שיעורי צמיחה שונים וכן רמות סיכון שונות. ענפים אגרסיבים הם אלו שהתנודתיות בהם רבה. בתקופות עלייה, אפשר לתת לענפים אלו עדיפות (דוגמת ההיי טק והנדל"ן) ואילו בתקופות שהשוק מקרטע העדיפות תינתן לענפים דפנסיביים כמזון. רצוי לכלול גם ענפים אשר כרגע נראים מבטיחים פחות, כדי להמנע מטעויות של התעלמות מענפים שעשויים להפתיע.

ההחלטה האחרונה במרכיב המנייתי נוגעת לחברות עצמן בהן משקיעים. ישנם גורמים רבים על פיהם נבחר להשקיע בחברות מסוימות ולא אחרות: התמהיל המתאים בין חברות אגרסיביות ודפנסיביות על פי רמת הסיכון התפעולי והפיננסי, שיעורי הצמיחה של החברות, דוח"ות ותחזיות רווח וכן את משקל החברות במסגרת המדד לעומתו נמדדת תשואת התיק.

החלק הסולידי של תיק ההשקעות מורכב מאג"ח כאשר לגבי כל אג"ח יש לבחון את סוג התשואה והצצמדה, רמת הסיכון של האג"ח (החל מאג"ח ממשלתי דרך אג"ח קונצרני ברמת סיכון AAA), ומח"ם (משך החיים הממוצע) של האג"ח. ככל שהמח"ם ארוך יותר כך רמת הסיכון גדולה בגלל החשיפה לשינויים בריבית. בהתאם לשיעורי הריבית, כיווני האינפלציה והמטבעות בוחרים את האג"חים הרצויים.

שוק הפורקס הינו שוק עתיר סיכונים - הכתוב לעיל הינו בחזקת דעה של הכותב בלבד ואין לראות בנאמר משום המלצה לביצוע פעולות מסחר כלשהן

קישור קבוע (Permalink) |  מעקב איזכורים (Trackback)
חיפוש
דף הבית | שירותים | ברוקרים | תוכנת המסחר | פתיחת חשבון | פורום | בלוג | מי אנחנו | אזהרות | צור קשר