|  
 ניתוח טכני למסחר במט"ח מול מסחר במניות
רובי סלטון  השקעות - כללי    
מאת  רובי סלטון 13/05/2011 13:22

כדי להיות סוחרים מוצלחים במניות או במט"ח יש לדאוג לקנות בזול ולמכור ביוקר. אולם ההחלטה על מהו ה"בזול" ומה ה"ביוקר" היא החלטה שניתן לקבל רק בדיעבד. אם קנינו מנייה שמחיריה עולים, מתי נחליט למכור אותה?את הרווח הגדול ביותר נשיג אם נחכה עם מכירת המניה עד לקראת סיום המגמה, לפני שמגמת עליית מחירי המנייה משתנה ומתחילה לרדת, אבל בשביל לעשות זאת, עלינו לחזות את התנהגות מחירי המנייה ומתי מחירים אלו עומדים לקראת צניחה.

ניבוי וניתוח טכני
אחד האתגרים הגדולים הניצבים בפני הסוחרים בשוק ההון הוא אתגר חיזוי מגמות המחירים בעתיד לבוא. סוחר טוב הוא אחד היודע לנבא מה יהיה מחיר המנייה, או מדד זוג המטבעות, מחר. כדי להצליח באתגר זה, סיגלו הסוחרים שיטות שונות: הפונדמנטליסטית, נסמכת על הבנה מקיפה של כל מכלול הגורמים שיכולים להשפיע על שוק ההון והמחירים וניתוח גורמים אלה. ניתוח טכני הוא ניתוח שונה, בו הגורם היחיד המנותח הוא גרף מחירי המניה או שערי המטבעות. באופן אינטואיטיבי, קל להבין את הגישה הפונדמנטליסטית הגישה הטכנית מגיעה ממודלים מתמטיים ונסמכת על הנחות מסוימות: שוק ההון פועל בדפוסים של עלייה וירידת מחירים, הדפוסים הללו חוזרים על עצמם, ואולי ההנחה המשמעותית ביותר היא כי אין אפשרות להבין את כל מכלול הגורמים המשפיעים על המחירים, אולם המחיר עצמו משקף למעשה את מכלול הגורמים הללו. כיוון שהמחיר כבר משקף את כל מכלול הגורמים, אין טעם להתייחס לכל אחד מהם בנפרד וניתן להתייחס אל כולם כפי שהם משפיעים על המחיר בפועל.

ההבדל בין ניתוח טכני למסחר במט"ח לניתוח טכני למסחר במניות
משתמשים בשיטת הניתוח הטכני על מנת לזהות דפוסי מחירים וניסיון לנבא את המחירים בעתיד גם לגבי מניות וגם לגבי מסחר במט"ח. בניגוד למניות, שם ניתן להשתמש גם בסוגי ניתוח פונדמנטליסטים ביעילות, מסחר במט"ח, במיוחד מסחר תוך – יומי, גורמי ההשפעה אינם תמיד ידועים וודאי שהשפעתם אינה ברורה. גם כאשר מדובר במסחר בין שתי מדינות בהן ברור מי המדינה היציבה יותר שהמטבע שלה יתחזק ככל הנראה בטווח הארוך יותר, הגורמים הללו כמעט ולא יבואו לידי ביטוי בתנודות התוך יומיות. למעשה השימוש בניתוח טכני הוא השיטה הזמינה היחידה כמעט לנסות ולחזות את פעילות השוק בהמשך יום המסחר.

הבדל נוסף הוא הוא זמינות הניתוח. ניתוח טכני דורש קישורים רבים וידע רב ומשתמש במודלים מתמטיים-כלכליים מורכבים. כאשר מדובר במסחר במניות, ניתוח אלו נעשים בבתי ההשקעות ואינם זמינים, ובחינם, באמצעות האינטרנט לכל דורש. כלי הניתוח הטכני למסחר במט"ח הם זמינים ונפוצים וקלים לשימוש.

הבדלים נוספים בין מסחר במט"ח למסחר במניות
הבדלים רבים בין סוגי המסחר השונים נפוצים בעקבות היקף המסחר ורציפותו. מסחר במט"ח ניתן לבצע באופן רציף בכל שעות היום ברוב ימות השבוע, היקף המסחר הוא עצום ומקיף סוחרים רבים מהעולם כולו. בניגוד לכך, מסחר במניות מוגבל לשעות מועטות מידי יום, בימי עבודה בלבד, והיקף המסחר הוא קטן לאין שיעור.

נגזרת אחת של היקפים אלו היא מהירות ביצוע הקניה או המכירה. במסחר במט"ח ביצוע הפעולות הוא מיידי כמעט, דבר המאפשר להגדיר הוראות לקיחת רווח והוראות עצירת ההפסד. נגזרת נוספת היא האפשרות להשתלט ולהשפיע על המחירים באופן מלאכותי – אפשרות קיימת במניות (בין אם בזכות מידע פנימי או פשוט היקפי המסחר הקטנים) וכמעט ואינה קיימת במסחר במט"ח.

הבדל ניכר נוסף בעל משמעות לסוחרים הוא היקפי דמי הניהול והעמלות הנגבות. במסחר במט"ח מסתפקים מרבית הסוחרים בהפרשי המרווחים שבין הקנייה למכירה, בעוד שעל אלו נוספים עמלות קנייה ומכירה, דמי ניהול, דמי שמירת ניירות ערך וכו' במסגרת מסחר במניות.

הבדל אחרון קיים ביכולת המובנית בשוק המסחר למנף את המסחר בשוק המט"ח, אפשרות המגדילה את יכולת הרכישה, הרווח, וגם את הפוטנציאל להפסד, בשוק המט"ח.


ניתוח טכני הוא כלי מועיל גם במסחר במניות וגם במסחר במט"ח, אולם בשל האפשרות המיזערית להשפיע על מחירי המט"ח באופן מלאכותי והיקפי המסחר הגדולים הוא אמין יותר בתחום המט"ח. בתוספת הירידה בערך סוגי הניתוח האחרים לרלוונטיות המסחר התוך-יומי וזמינות כלי הניתו הטכני לשימוש סוחרי המט"ח, הופך הניתוח הטכני לקורץ במיוחד עבור סוחרי המט"ח.

שוק הפורקס הינו שוק עתיר סיכונים - הכתוב לעיל הינו בחזקת דעה של הכותב בלבד ואין לראות בנאמר משום המלצה לביצוע פעולות מסחר כלשהן

קישור קבוע (Permalink) |  מעקב איזכורים (Trackback)
חיפוש
דף הבית | שירותים | ברוקרים | תוכנת המסחר | פתיחת חשבון | פורום | בלוג | מי אנחנו | אזהרות | צור קשר